سلام، به حساب کاربری خود وارد شوید
ثبت نام کنید

000

Cart0
Total:0 تومان
در حال حاضر کالای در سبد خرید شما موجود نیست!
محصولات
مقالات

ضخامت میله کامپوزیتی که از الیاف کربن ساخته شده، حدود 80 میلی متر است این میله طوری طراحی شده که میتواند بار سنگین و نیروی چرخشی را در توربین بادی تحمل نماید.
طول این میله بیش از هشت و نیم متر و قطر آن نزدیک به یک متر است. و حدوداً در زمان 40 ساعت ساخته میشود. در ساخت میله کامپوزیتی از سیستم اپوکسی با طول عمر بالا استفاده میشود.
میله کامپوزیتی ساخته شده با الیاف کربن منعطف است در حین خم شدن استحکام خمشی بالائی دارد و طوری طراحی شده که میتواند بار سنگین و نیروی چرخشی را در توربین بادی تحمل نماید. در طراحی این میله از مواد کامپوزیتی به طور هوشمندانه استفاده شده است. میله کامپوزیتی منعطف و سبک وزن، میتواند در فضای محدود هندسی نیروی چرخشی را به خوبی انتقال دهد.

روش جدید
در طول فرایند تولید، کنترل نمودن واکنش گرماده رزین اپوکسی عملکردی است که فقط تعداد کمی از کارخانه های تخصصی میتوانند آن را انجام دهند. از این روش جدید برای اتصال بین میله CFRP و فلنج فولادی در طی فرایند تولید استفاده میشود و باعث میگردد تولید بدون دوباره کاری و با کیفیت عالی انجام شود و انتقال نیرو بهبود یابد.

پیروزی در مشارکت
بعد از 2 سال، در ماه سپتامبر سال 2012 نمونه اولیه میله کامپوزیتی در دو تیغه توربین بادی در کشور دانمارک به کار گرفته شد. این پیشرفت نتیجه مشارکت بین موسسه پژوهش نوآوری (IVW) با بیش از 20 سال تجربه در مواد کامپوزیتی با شرکت اسکافر رول (Schafer Roll) تولید کننده توانمند در کنترل و سرویس دهی سیستم های لوله با طول 15 متر و قطر 2 متر و با وزن 90 متریک تن صورت گرفت. دستگاه کارخانه میتواند فلنجهای فولادی را با چنین ابعاد بزرگی تولید و کنترل کند.
ماده CFRP این امکان را فراهم نمود که بین قسمت گردنده ماشین و ژنراتور، اتصال و یا ارتباط مستقیم به وجود آورد و این امکان برای فولاد وجود ندارد زیرا ویژگی استحکام خمشی حائز اهمیت است و فولاد به سختی میتواند نیروی بار را تحمل نماید.
یکی از مزیتهای خوب مواد CFRP این است که پتانسیل بازار آن حدود 100 میلیون یورو است.

اطلاعات بیشتر: www.mwn-niefern.de
www.ivw.uni-kl.de
www.schaeferrolls.com

ترجمه و تالیف: م. تقی زاده- انجمن کامپوزیت ایران
منبع: نشریه JEC Composites

پشتیبانی آنلاین

  • شماره پشتیبانی: 09394790539