سلام، به حساب کاربری خود وارد شوید
ثبت نام کنید

000

Cart0
Total:0 تومان
در حال حاضر کالای در سبد خرید شما موجود نیست!
محصولات
مقالات

میزان استفاده از الیاف آرامید و بازالت در ساخت قطعات کامپوزیتی در مقایسه با الیاف کربن و به خصوص الیاف شیشه بسیار کمتر است، در حالی که این دو الیاف دارای مزایای بسیاری هستند. این مقاله ویژگی ها و ظرفیت تولید و کاربرد الیاف ارامید را به طور خلاصه ارائه مینماید.

ویژگی های الیاف آرامید:
الیاف آرامید ویژگی های قابل توجهی دارد: ضریب کشش بالا (GPa 130-120) ، استحکام کششی بالا (GPa 3-8-2)، پایداری خوب ابعاد (بدون انبساط و توسعه حرارتی)، مقاومت بالای فرسایشی، مقاومت بالا در برابر آسیب (تورق)، جذب انرژی، ارتعاشات صدا و نوسانات، مقاومت هیدروکربنی و ویژگی دی الکتریکی (غیر رسانا). اما این الیاف مشکلاتی نیز دارند، مانند مقاومت فشاری ضعیف، داشتن ترک های کوچک به دلیل ضریب حرارتی بالا و رسیدن به رطوبت بالا (بیش از 4 %).
استفاده از الیاف آرامید به عنوان تقویت کننده کامپوزیت
استفاده از الیاف آرامید در کاربردهای ساختاری کامپوزیت به دلیل قیمت آنها و بعضی از معایب شان به بازارهای کوچک محدود میشود .
الیاف آرامید در سایر بخشها نیز کاربرد های فراوانی دارد مانند کاربرد در صنایع نظامی و غیر نظامی (ساخت زره و محافظ بالیستیک، وسایل نقلیه، کلاه های ایمنی و غیره) در صنعت هوافضا،(هلیکوپتر، سازه های کمکی و غیره)؛ در صنعت ورزش؛ صنعت دریایی (کشتی ها)؛ اجزاء صنعتی (صفحات و مخروط های بلندگو و غیره)؛ در صنعت خودروسازی (اجزاء بدنه و غیره)؛ حمل و نقل زمینی، و انواع کابل (کابلهای نوری برای ارتباطات).
هسته های لانه زنبوری که از الیاف آرامید ساخته شده اند اصولاً در کاربردهای صنعت هوافضا و صنعت دریایی استفاده میشوند. این کاربردها رو به افزایش است.

ظرفیت های تولید
تولید جهانی الیاف پیوسته آرامید در سال 2012 برای صنعت کامپوزیت شصت و سه هزار متریک تن و در سایر کاربردها مانند جلیقه های محافظ و پنومتیک به میزان دو هزار و پانصد متریک تن بوده است. این آمار در مقایسه با تولید سالیانه الیاف شیشه که به میزان پنج میلیون و دویست و نود و پنج متریک تن و الیاف کربن هفتاد و چهار هزار متریک تن ارزیابی شده است، بعضی از پروژه های مهم با الیاف آرامید ساخته شده اند مانند نمای خارجی موزه استدلژیک (Stedelijk) در آمستردام.


ترجمه و تالیف: م. تقی زاده- انجمن کامپوزیت ایران

پشتیبانی آنلاین

  • شماره پشتیبانی: 09394790539